09-09-2017

Deep clean, czyli czystość ponad wszystko. 15 rzeczy, które powinny lśnić przed sprzedażą.

Czy pokazałbyś potencjalnemu kupcowi nieumyty, zaniedbany samochód? Raczej nie… Ta sama zasada dotyczy domów i mieszkań. Nie wątpię, że są osoby, które zapraszają gości nie zważając na piętrzące się talerze w zlewie, czy sterty prania. Ja do nich nie należę (nad czym przyznaję czasem ubolewam). Jednak o ile zapraszanie gości do nieposprzątanego domu naraża Cię jedynie na obgadywanie, tak pokazanie nieposprzątanego wnętrza potencjalnemu kupcowi po prostu sprawi, że go stracisz. Na zawsze.

Posprzątanie mieszkania może wydawać się sprawą oczywistą i banalną. Niestety jest nią tylko z pozoru… To jest właśnie ten moment, kiedy Perfekcyjna Pani Domu powinna stać się naszym idolem i wzorem do naśladowania. Przebywając w danym miejscu na co dzień po prostu się przyzwyczajamy i pewnych rzeczy nie jesteśmy już w stanie dostrzec. Umycie podłogi i starcie kurzu może nie wystarczyć. Poniżej znajdziecie listę na co jeszcze zwrócić uwagę przed prezentacją.

1. Wynieś lub schowaj wszystkie zbędne przedmioty.

Prawdziwą zmorą są płyny do mycia naczyń i inne cify na kuchennym blacie. Podobnie, jak szmatki i ścierki. Zamień je na nowe i piękne, albo po prostu wyrzuć. Zasada jest prosta – im więcej miejsca w kuchni tym lepiej. Fajnie, że masz toster, sokowirówkę i grill elektryczny, ale na czas prezentacji upchnij je do szafek. Dzięki temu twoja kuchnia wyda się większa. Pamiętaj też, że elegancki ekspres (koniecznie ciśnieniowy) niesie ze sobą skojarzenia z luksusem, a tego nigdy nie za dużo!

2. Umyj okna i lustra.

Pamiętasz to uczucie, kiedy po umyciu okien nagle wszystko wydaje się świeże i jasne? To właśnie o ten efekt chodzi! Aby wzmocnić efekt „wow” przetrzyj szyby i lustra raz jeszcze tuż przed samą prezentacją.

3. Pozbądź się plam z kanapy.

Prawdopodobnie ta kanapa pojedzie z Wami do nowego miejsca, prawdopodobnie oglądający nawet na niej nie usiądą, ale jedno jest pewne – widok plam na kanapie nie przyniesie ze sobą dobrych skojarzeń. A tego nie chcemy!

4. Oddaj dywan do pralni.

Nie tylko po to aby pozbyć się plam, ale przede wszystkim zapachu, który może być kluczowym elementem w procesie sprzedaży. Pewnie nie raz słyszałaś/eś, że przed pokazaniem mieszkania należy upiec ciasto. Nie do końca się z tym zgadzam, ale jedno jest pewne – nieprzyjemny zapach sprawi, że kupujący odejdzie w siną dal.

5. Wypierz zasłony i firanki.

Patrz pkt. 2. Oczywiście nie pierz ich 5 minut przed prezentacją. 🙂

6. Umyj żaluzje.

Łatwo o tym zapomnieć, a efekt jest podobny, jak przy czystych oknach – na co dzień niezauważalny, a jednak wiele zmienia.

7. Okiełznaj kable.

Telewizor, sprzęt grający, dvd, playstation, komputer… Podobno prace nad bezprzewodowym prądem są już dalece zaawansowane. Zanim jednak to dobrodziejstwo trafi pod nasz dach schowaj plątaninę kabli przed wzrokiem gości. Jeśli nie masz jak po prostu odłącz je i schowaj do szuflady. Na czas prezentacji telewizor i tak do niczego się nie przyda.

8. Wyczyść kratki wentylacyjne.

Kolejny punkt o którym łatwo zapomnieć, a potrafi wyglądać naprawdę paskudnie. Nie pozwól, żeby taki detal zrujnował prezentację.

9. Wyszoruj fugi, baterie łazienkowe, toaletę.

Łazienka to miejsce bardzo intymne, dla niektórych nawet bardziej niż sypialnia. Ta miła Pani, która właśnie przyszła obejrzeć Twoje mieszkanie właśnie wyobraża sobie siebie w wannie pełnej piany. Pod warunkiem, że będzie to sterylnie czysta wanna…

10. Zetrzyj kurze z regałów.

Przed prezentacją zawsze przypomina mi się mój prawie dwumetrowy kolega, który śmieje się, że za każdym razem, kiedy przychodzi do kogoś w gości wszystko posprzątane jest mniej więcej do 1,8 m. Twój potencjalny kupiec też może być słusznego wzrostu, więc nie zapomnij o najwyższych półkach.

11. Zabierz magnesy z lodówki.

Czy kiedy zapraszasz do swojego domu gości to plik kartek przyczepiony magnesem do lodówki nie kuje ich w oczy? Listy zakupów, rachunki, rzeczy do zrobienia, tygodniowy rozkład zajęć wszystkich domowników to właśnie te rzeczy, które dobrze jest wziąć na pierwszy ogień. Pozbądź się tej prywaty, jeśli zależy Ci na szybkiej sprzedaży mieszkania!

12. Poukładaj książki na półkach.

To może wydać się szalone, ale każdy element harmonii jest na wagę złota. Popatrz na swój regał i pozbądź się (na chwilę) zniszczonych pozycji, zobacz kolorystykę i wielkość swojej kolekcji. Nie chodzi o to, aby ułożyć książki kolorami, ale mimo wszystko warto zadbać o ich spójność. Zrób ze swojego regału małe arcydzieło.

13. Wyszoruj płynę i piekarnik.

Czy wiesz, że to właśnie kuchnia jest miejscem w którym kupujący widzą potencjalnie największe źródło późniejszych wydatków? Przy czym przeszacowują je średnio dwukrotnie. Oznacza to, że jeśli remont kuchni faktycznie kosztowałby 5 tysięcy kupujący szacuje go na co najmniej 10! Nie pozwól, żeby od razu w głowie chciał kupować nową kuchenkę i piekarnik.

14. Umyj lampy.

Im więcej światła tym lepiej, a lampy są tu dobrym sprzymierzeńcem. Pod warunkiem, że są czyste.

15. Wyczyść kontakty i listwy przypodłogowe.

Na koniec, jeśli jeszcze starczy Ci sił, wyczyść kontakty i listwy przypodłogowe. Oglądający, zwłaszcza dociekliwi Panowie, patrzą czy podłoga nie nosi za sobą śladów zalania i czy nie trzeba jej wkrótce wymienić. Ich wzrok kieruje się więc w dolne partie mieszkania. Dobrze, aby i tu było …dobrze.

Lista „punktów zapalnych” jest długa, warto więc rozważyć zatrudnienie profesjonalnej ekipy sprzątającej nie zapominając przy tym, aby skontrolować efekty pracy.

Jeśli nadal macie wątpliwości, czy wszystko jest tak, jak należy dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęć każdego pomieszczenia i poszukanie ewentualnych niedoskonałości. To naprawdę działa!

Szybka i zyskowna sprzedaż.

yu tube linkedin facebook KONTAKT