10-01-2019

10 rzeczy, które obniżają wartość nieruchomości w oczach klienta kupującego.

Zakup mieszkania bardzo rzadko oznacza chłodną kalkulację stosunku ceny do metra kwadratowego. No chyba, że mamy do czynienia z inwestorem dla którego najważniejsze są cena, cena i jeszcze raz cena. To emocje decydują o tym, czy klient kupi nieruchomość i na ile ją wyceni… Czasem drobne mankamenty w oczach kupującego przeradzają się w wielki i kosztowny problem… Przeczytaj, co najbardziej obniża wartość Twojej nieruchomości w ocenie klienta, aby wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując nieruchomość do sprzedaży.

1. Zbyt dużo rzeczy

Sprzedając mieszkanie lub dom sprzedajesz przestrzeń. Im więcej rzeczy tym przestrzeń wydaje się mniejsza. Jednym za najprostszych zadań przed sprzedażą jest więc opróżnienie mieszkania z nadmiaru przedmiotów, a także niepotrzebnych, zajmujących dużo miejsca mebli. Zadbaj także o przestrzeń w miejscach przeznaczonych na przechowywanie, takich, jak garderoba, czy garaż. Unikniesz wtedy wątpliwości kupującego, czy on również będzie mieć problem z pomieszczeniem swojego dobytku.

2. Pomieszczenia bez funkcji

Jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu znajdują się pomieszczenia z których nie korzystasz pamiętaj, aby nadać im funkcje. Dotyczy to w szczególności dużych nieruchomości. Kupujący lubią wiedzieć za co płacą, a więc w jaki sposób wykorzystają daną przestrzeń. Nie chodzi o to, aby urządzać pomieszczenie od A do Z. W zupełności wystarczy zasugerowanie przeznaczenia pokoju – mogą to być np. dziecięce dekoracje, czy np. sportowe akcesoria, jeśli jest to pokój przeznaczony na siłownię.

3. Bałagan

Nic tak nie zniechęca kupującego niż panujący w mieszkaniu bałagan. Przed każdą prezentacją mieszkanie powinno być posprzątane. Pamiętaj, że oglądający często zaglądają także do szaf…

4. Rzeczy osobiste

Kupując nieruchomość kupujemy wizję tego, jak będzie wyglądać nasze życie po przeprowadzce. Osobiste przedmioty, takie, jak zdjęcia, przypominające o podróży magnesy na lodówce, a także symbole religijne mogą skutecznie zniechęcić kupującego.

5. Zacieki i pęknięcia

Malowanie, naprawienie pęknięć to inwestycja warta zachodu. Nie chodzi tutaj o zatuszowanie defektów (pamiętajmy, że sprzedając nieruchomość deklarujemy, że nie posiada ona ukrytych wad), lecz o pokazanie nieruchomości „w dobrej formie”. Po latach użytkowania drobne pęknięcia są czymś naturalnym, jednak bardzo często wzbudzają spore wątpliwości u kupujących.

6. Zniszczone blaty/szafki w kuchni

To jedna z tych rzeczy, które w głowie kupującego tworzą komunikat „kuchnia jest do remontu, wydam na to co najmniej 20 tysięcy”… Zobacz w jakim stanie są Twoje blaty i fronty kuchenne. Być może wymagają odświeżenia. W sklepach dostępne są specjalnie do tego przeznaczone farby, a koszt renowacji będzie znacznie mniejszy niż ten, który powstał w głowie kupującego. 

7. Brudne fugi i silikony w łazience

Remont łazienki, podobnie, jak i kuchni to jawi się, jako jeden z tych najtrudniejszych, najbardziej czaso i kosztochłonnych zabiegów. Łazienka jest odbierana, jako nieświeża najczęściej z powodu niedomytych fug, czy zniszczonych silikonów.

8. Zapach

Na pewno słyszałeś o tym, że przed prezentacją dobrze jest upiec ciasto… Nie zalecamy jednak tak ewidentnego rozwiązania 🙂 Zapach jest jednak bardzo ważny. Przed każdą prezentacją zadbaj o przewietrzenie domu lub mieszkania i nie gotuj aromatycznych potraw. Możesz użyć delikatnych perfum do wnętrz. Jeśli Twoje mieszkanie ma mocny zapach, bo np. mieszkają w nim zwierzęta rozważ zastosowanie zabiegu ozonowania.

9. Brak światła

Jasne wnętrza to jedno z ważnych kryteriów wyboru nieruchomości. Na to, jak usytuowane jest Twoje mieszkanie względem stron świata nie masz wpływu, jednak możesz zadbać o czyste okna i firanki (jeśli Twoje mieszkanie jest bardzo ciemne warto rozważyć pozbycie się firanek) oraz działające i jasne żarówki.

10. Niesprawne urządzenia

Niedziałający okap, nieświecąca lampka w piekarniku, czy zacinająca się brama. Wszystko to sprawia, że kupujący całą nieruchomość odbiera, jako niezadbaną i niechlujną. Przed prezentacją zadbaj o te tylko z pozoru błahe niedogodności.

Zadzwoń i porozmawiaj ze mną o Twojej nieruchomości: 
Katarzyna Pióro
500 205 764
katarzyna.pioro@brandandsell.pl

Szybka i zyskowna sprzedaż.

yu tube linkedin facebook KONTAKT